اسید هیدروفلویوریک

پلاستونیک محصولات صنعتی 1402/06/19 91 0

تعریف :

اسید هیدروفلویوریک یا اسید فلوریک  که به اسید شیشه خور نیز معروف است  با فرمول شیمیای (HF) با دمای ذوب ، 83.55 – سانتی گراد   و چگالی  1.15 گرم بر سانتی متر مکعب یک مایع بی رنگ  با خورندگی قوی است که  می تواند بسیاری از مواد و ترکیبات مانند اکسیدها را در خود حل کند. اگر در تماس مستقیم با هر وسیله‌ای قرار بگیرد سوختگی ایجاد خواهد کرد. کاربرد اصلی  آن در تولید مواد فلویور دار می باشد.

 

کاربرد :

این اسید در صنعت تولید شیشه ،تولید ترکیبات آرگانوفلورین ، تولیدات آلومینیوم ، صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت خودرو و پلیمر ، تهیه و تولید بسیاری از داروها و حتی از گاز آن به عنوان سوخت موشک استفاده می‌شود.

 

 

ریسک نگه داری :

این ماده شیمیایی بسیار خورنده است و بسیار سریعتر از اسیدهای معمولی به بافت بدن نفوذ میکند و سمیت آن میتواند از طریق پوستی، چشم، استنشاق و مسیرهای خوراکی وارد بدن شود.

همچنین می تواند طریق پوست توسط خون جذب شود و با کلسیم خون واکنش دهد که به طور بالقوه باعث حمله قلبی می شود. و حتی استنشاق گاز این اسید هم باعث سوختگی و از بین رفتن ریه خواهد شد.

این اسید در صورت ترکیب شدن با شیشه، گازهای هیدروژن به وجود می آید که خطر انفجار دارند.

 

 روش نگه داری :

هیدروفلوریک اسید به نور به شدت حساس است به همین دلیل باید دور از نور و عوامل شیمیایی ناسگاز مانند فلزات، سایر اسید ها، اکسید کننده ها، آب ، مواد قابل احتراق ، بتن و سیمان نگه داری کرد.

به هیچ عنوان این ماده را نباید در ظروف شیشه ای نگهداری کرد زیرا با شیشه واکنش می دهد و آن را در خود حل می کند . بهترین روش نگه داری این اسید در ظروف پلاستیکی یا پلی اتیلنی  می باشد.

 

نوع ماده شیمیایی

نوع رزین

چگالی

جنس اتصالات

( فیتینگ)

جنس گسکت­ها

مواد پیچ ها

اسید هیدروفلوریک

XLPE

1.9

PP

Viton

C-276

 

 

 

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر متن نظر 500 مییاشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.