اسید هیدرو کلریک (HCL)

پلاستونیک محصولات سفارشی 1401/10/11 236 0

گاز اسید هیدرو کلریک ، بی رنگ با بوی تند گازی و با طمع اسیدی است و از هوا سنگین تر می باشد . این ماده به آسانی به مایع تبدیل شده و ایجاد یک مایع بیرنگ را می نماید و در حالت مرطوب یا محلول ، ماده آبی رنگ را به رنگ قرمز در می آورد . این ماده با فلزات و اکسیدهای فلزی و هیدروکسید آنها ترکیب می شود و چگالی آن 1.18 g/Cm3  می­باشد.

کاربردها

 • هیدرو کلریک اسید در اسیدی کردن چاه نفتی، زدودن پوسته از دیگ بخار، کمک به کاهش اوره و به عنوان واسطه شیمیایی کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای آن می­توان به قطعه شویی فولاد، ساخت ترکیبات آلی، تولید ترکیبات غیر آلی، کنترل pH و خنثی سازی، احیاء تبادلگرهای یونی، پرداخت چرم، تمیزکننده های خانگی و صنعت ساختمان نیز اشاره کرد.

ریسک نگه داری

 • pHبسیار پایین این اسید باعث شده تا بسیار خورنده باشد. این ماده شیمیایی باعث ایجاد گازهای سمی شده که  باعث تخریب تجهیزات می­شوند و خطرات مهلکی برای کارگران دارند. کنترل گاز حاصل از هیدرو کلریک اسید، مستلزم سیستم دقیقی برای خروجی مخزن است. این مایع تند، اسیدی به شدت خورنده است و ذخیره سازی آن چالش بسیار مهمی است. به علت خروج این گازها، نگه داری مخزن موضوع مهمی می­باشد. داخل شدن به مخزن تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود و همچنین  بخش های جایگزین باید به حداقل برسد.

روش نگه داری در مخازن پلاستونیک

 • نگه داری ماده بسیار خورنده هیدرو کلریک اسید و بخارات سمی ناشی از آن، نیازمند سیستم به خصوصی است که با تولید مخازن محکم و مقاوم به خوردگی، این مشکلات حل می­شود.
 • نصب  مخزن باید بر روی بتن با سطح نرم و صاف، آسفالت  و یا فولاد باشد .  هیچ گونه طناب و یا وسیله ای برای ثابت کردن به دور مخزن نباید استفاده شود و  همینطور از اتصال نردبان به مخزن  جلوگیری شود .
 • دمای حمل و نقل و نگهداری طبق استاندارد نباید از 37 درجه سانتیگراد تجاوز کند.
 • جنس اتصالات بکار رفته در مخازن برای نگه داری این ماده ، پلی اتیلن و پلی وینیل کلراید است  و از گسکت­هایی از جنس اتیلن پروپیلن دین مونومر برای آب بندی استفاده می­شود

   

  نوع رزین

  چگالی

  جنس اتصالات

  ( فیتینگ)

  جنس گسکت­ها

  هیدروکلریک اسید <37%

  پلی اتیلن

  1.18 g/Cm3

  PP-PVC

  EDPM

   
مطالب مرتبط
ارسال نظر
حداکثر تعداد کاراکتر متن نظر 500 مییاشد
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص، قومیت ها، عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.